zboże

Nawożenie dolistne jest niezwykle ważne w uprawie zbóż ‒ zapewnia roślinom szybki dostęp do składników pokarmowych. Ma ono szczególne znaczenie w warunkach, w których przyswajanie z gleby jest utrudnione. Ale, jak wybrać odpowiedni nawóz dolistny? Na co zwrócić uwagę?

Podstawowe składniki nawozów dolistnych

Najważniejszymi składnikami nawozów dolistnych są makroelementy, takie jak azot (N), fosfor (P) i potas (K) ‒ są one niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. Azot wpływa na produkcję białek i wzrost roślin, jest więc kluczowy w uprawie zbóż. Wiele nawozów dolistnych zawiera również mikroelementy, takie jak mangan (Mn), miedź (Cu), cynk (Zn), żelazo (Fe) i bor (B). Mikroelementy, choć dostarczane są w mniejszych ilościach niż makroelementy, także są ważne dla zdrowia i rozwoju roślin.

Rodzaje nawozów dolistnych na zboża

Wybór konkretnego nawozu dolistnego zależy od wielu czynników. Najważniejszy jest rodzaj uprawianego zboża, ale równie istotne są: stan gleby, warunki pogodowe i aktualne potrzeby odżywcze roślin. Na rynku dostępne są:

  • nawozy dolistne na zboża w formie chelatów – są łatwo przyswajalne przez rośliny i nie ulegają szybkiemu utlenianiu czy wypłukiwaniu z gleby; taki nawóz jak „Active Cu” dostarczy roślinom niezbędnych mikroelementów;
  • nawozy dolistne na zboża z wysoką zawartością azotu – „Active Optimal” czy “Active NPK 20-20-20 + Mikro” to produkty bogate w azot, który jest kluczowy dla rozwoju roślin zbożowych i wydajność plonów;
  • nawozy dolistne na zboża z fosforem i potasem – “Active PK 50-34 + Mikro” wzmacnia odporność zbóż na stresy środowiskowe, gwarantuje dobrą jakość ziarna i zwiększa plony.

Nawozy dolistne stosowane w uprawie zbóż są doskonałym uzupełnieniem tradycyjnego nawożenia doglebowego. Ze względu na szybkie wchłanianie przez liście, efekty zastosowania tych preparatów są widoczne już po kilku godzinach. Taki system nawożenia pozwala szybko i skutecznie uzupełnić niedobory, także te niewidoczne. Jest nieoceniony w przypadku suszy czy niskich temperatur.

Jak stosować nawozy dolistne w uprawie zbóż?

Dokarmianie dolistne zbóż ma miejsce na każdym etapie ich rozwoju. Może być ono zabiegiem interwencyjnym, kiedy zauważasz niedobory składników pokarmowych. Stosowanie profilaktyczne ma sens wtedy, gdy spodziewasz się tych niedoborów lub zwiększa się ryzyko ich wystąpienia.

Przy regularnym stosowaniu nawozów dolistnych w uprawie zbóż, zalecane jest przeprowadzenie trzech oprysków podczas sezonu wegetacji. Nawożenie dolistne może być połączone z zabiegami fungicydowymi. Umożliwia to obniżenie kosztów przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności działania. Takie zabiegi powinny być przeprowadzane w odpowiednich fazach rozwoju roślin.

  • Faza końcowa krzewienia lub początek strzelania w źdźbło – w tym czasie zaleca się stosowanie nawozów wieloskładnikowych przeznaczonych dla zbóż, z dodatkiem jedno- lub siedmiowodnego siarczanu magnezu oraz chelatów miedzi, manganu i cynku.
  • Pełnia strzelania w źdźbło – następuje około 10-15 dni po pierwszym oprysku. Drugie nawożenie powinno składać się z nawozu wieloskładnikowego zawierającego azot, fosfor i potas. Ważne są również siarczan magnezu, miedź, mangan i cynk. W tym okresie zalecane jest zastosowanie wyższych dawek miedzi, nawet do 50 g na hektar.
  • Faza przed wykłoszeniem – w trzecim dolistnym dokarmianiu zbóż dawka miedzi w nawozach powinna zostać zmniejszona do 30 g na hektar.

Nawozy dolistne, przeznaczone do upraw zbóż, odznaczają się specyficznym składem mineralnym, z większym udziałem miedzi – składnika, który jest szczególnie potrzebny tym roślinom. Miedź odgrywa kluczową rolę w rozwoju i strukturze tkanek roślinnych, uczestniczy w procesie syntezy białka i wpływa na liczbę ziarniaków tworzących się w kłosie.

Podsumowanie

Nawozy dolistne są nieocenionym wsparciem w uprawie zbóż ‒ ich stosowanie znacząco zwiększa plony. Specjalnie skomponowane mieszanki sprzyjają rozwojowi tkanek roślinnych i procesom syntezy białka. Zabiegi nawożenia dolistnego, zintegrowane z innymi praktykami agrotechnicznymi wpływają na kondycję i wielkość plonów. Starannie zaplanowana strategia z użyciem odpowiednich preparatów odżywczych jest obowiązkowym narzędziem w rękach każdego rolnika uprawiającego zboża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *