ziemniaki

O tym, że warto spożywać ziemniaki, nie trzeba nikogo przekonywać. Roślina jest smaczna, lekkostrawna, bogata w witaminę C, błonnik, magnez, potas, żelazo, wapń, jod, cynk, przeciwutleniacze i wiele innych cennych dla zdrowia związków. Obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, ułatwia trawienie, wspomaga prawidłową pracę organizmu. Aby jednak konsumenci mogli cieszyć się dobrą jakością i wartością odżywczą ziemniaków, producent powinien pomyśleć nie tylko o nawożeniu doglebowym, lecz także o zastosowaniu preparatów dolistnych. Co warto wiedzieć o nawożeniu dolistnym ziemniaków?

Jakie są wymagania pokarmowego ziemniaków?

Mimo że może się wydawać, iż ziemniak nie jest warzywem o dużej wymagalności, do prawidłowego wzrostu potrzebuje wielu mikroelementów i makroelementów. Największy wpływ na jakość plonów rośliny ma między innymi siarka, żelazo, miedź, bor, cynk.

Aby uzyskać jak najlepsze plony ziemniaków, należy zadbać nie tylko o odpowiednią glebę. Równie ważne będą odpowiednie warunki atmosferyczne, poziom nawodnienia oraz uzupełnienie niedoborów składników pokarmowych poprzez nawożenie dolistne.

Na co zwrócić uwagę podczas uprawy ziemniaków?

Aby nawożenie dolistne przebiegało prawidłowo, a jednocześnie było skuteczne, należy zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • gleba powinna być żyzna, o odpowiednim pH (odczyn na poziomie 5,1), o dużej zawartości próchnicy,
  • optymalna temperatura do wzrostu bulwy ziemniaka to 15-22 stopni Celsjusza,
  • nawodnienie – ziemniak jest rośliną, która źle znosi brak wody.

Dolistne nawożenie ziemniaków – kiedy przeprowadzić?

Nawożenie dolistne ziemniaków to bardzo ważny proces. Dlaczego? Ponieważ niewłaściwe warunki glebowe oraz niedobór mikro- i makroelementów mogą przyczyniać się do zastopowania wzrostu rośliny. W takim wypadku nie wystarczy samo nawożenie doglebowe.

Dolistne dokarmianie ziemniaków można przeprowadzić przed zawarciem międzyrzędzi, w fazie formowania pąków kwiatowych oraz w fazie formowania rośliny, z jednoczesnym uwzględnieniem czynników atmosferycznych (wilgotności i temperatury powietrza) i pory dnia. Opryski najlepiej zaplanować w godzinach porannych lub wieczornych, w czasie wysokiej wilgotności (powyżej 60%) i temperaturze oscylującej wokół 15-20 stopni Celsjusza.

Dlaczego warto zdecydować się na nawożenie dolistne ziemniaków?

Dokarmianie dolistne to jedna z najskuteczniejszych metod dostarczenia ziemniakom potrzebnych składników. Mikro- i makroelementy są bardzo szybko wchłaniane przez rośliny (niemal natychmiast po aplikacji). Ponadto wystarczy niewielka ilość preparatu, aby zapewnić ziemniakom niezbędne do wzrostu i rozwoju składniki odżywcze, a także poprawić ich kondycję.

Nawozy dolistne do ziemniaków

Zastanawiasz się, jaki nawóz dolistny do ziemniaków wybrać? Na rynku można znaleźć mnóstwo produktów przeznaczonych do stosowania dolistnego. Podczas wybierania nawozu, warto zwrócić szczególną uwagę na:

  • przyswajalność przez ziemniaki,
  • rozpuszczalność w wodzie,
  • zawartość poszczególnych składników odżywczych w nawozie.

Dobry nawóz do ziemniaków dostarczy roślinom potrzebne składniki pokarmowe, poprawi jakość plonu, kondycję roślin, wpłynie na jej prawidłowy rozwój. Ponadto zwiększy zawartość skrobi, sprawi, że ziemniaki będą mniej podatne na gnicie, a także zahamuje rozwój parchów ziemniaka wywołanych przez grzyby.

Podsumowanie

Czy warto dokarmiać ziemniaki dolistnie? Tak, ponieważ samo nawożenie doglebowe nie dostarczy potrzebnych składników pokarmowych w przypadku nieodpowiedniego pH gleby, zbyt wysokiej temperatury czy suszy. Nawożenie dolistne wpłynie pozytywnie na rozwój ziemniaków, poprawi ich kondycję, a także ochroni przed rozwojem parcha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *