pole rzepaku

Rzepak ozimy ma bardzo wysokie potrzeby pokarmowe. Aby uzyskać obfite plony, roślinę należy zaopatrywać w odpowiednie dawki azotu, fosforu, wapnia, potasu, siarki, magnezu oraz całego szeregu mikroelementów. Samo podlewanie gleby nawozem nie będzie wystarczające. Konieczne jest nawożenie dolistne rzepaku ozimego. Dokarmianie przez liście przyniesie szybkie efekty i będzie doskonałym wsparciem dla nawożenia doglebowego.

Dlaczego nawożenie dolistne rzepaku ozimego jest tak ważne?

Aby rzepak ozimy prawidłowo się rozwijał, a co za tym idzie, przynosił obfite plony, należy zadbać o to, by przed okresem zimowym jego rozeta liczyła co najmniej 8 liści, a szyjka korzeniowa była odpowiednio gruba. Nawożenie dolistne jest bardziej efektywne, dlatego stosuje się je interwencyjnie, gdy trzeba w krótkim czasie uzupełnić składniki odżywcze. Odpowiednie zaopatrzenie rośliny w makro- i mikroelementy jest także niezwykle ważne w okresie intensywnego wzrostu. Jest to bowiem krytyczna faza wegetacji, w której niedobory mogą szczególnie negatywnie wpłynąć na ilość i jakość zbiorów.

Dolistne dokarmianie rzepaku – warunki nawożenia

Fosfor oraz potas rośliny otrzymują w całości z nawożenia doglebowego, stosowanego pod orkę siewną. Metoda ta jest również źródłem częściowego zaopatrzenia w magnez, siarkę i azot. Dokarmianie dolistne dostarcza brakujących ilości tych składników. Jest także stuprocentowym źródłem mikroelementów, takich jak bor, mangan, żelazo czy molibden. Należy pamiętać, że roztwór stosowany do oprysków musi mieć niskie stężenie. W przeciwnym razie dojdzie do poparzenia naziemnych części rośliny.

Zaleca się, aby nawożenie przeprowadzać w pochmurne dni, kiedy panuje duża wilgotność. Do uzupełnienia niedoborów azotu często stosuje się produkty na bazie wodnego roztworu mocznika. Podstawowym środkiem nawożenia dolistnego, stanowiącym źródło wszelkich niezbędnych mikroelementów, powinien być jednak wysokiej jakości nawóz, z dużą zawartością manganu, cynku, molibdenu, żelaza i miedzi.

Kiedy przeprowadzać dolistne nawożenie rzepaku ozimego

Nawożenie dolistne przeprowadza się w okresie od fazy rozety do kwitnienia. Możemy wyróżnić cztery etapy dokarmiania. Pierwszy z nich przypada na jesień, kiedy roślina ma zwiększone zapotrzebowanie na fosfor, bor, a także mangan, siarczan i magnez. Podobna dawka powinna być zaaplikowana wczesną wiosną, jednak ze zwiększoną ilością boru. Po kolejnych 14 dniach należy użyć wieloskładnikowego nawozu mikroelementowego oraz nawozów makroelementowych, bogatych w potas, magnez i siarkę. Kiedy roślina osiągnie fazę zwartego, zielonego pąka, potrzebna jest jej duża dawka boru, a także fosfor i ponownie siarka oraz magnez. Jeżeli zadbamy o właściwe nawożenie dolistne rzepaku ozimego na poszczególnych etapach jego rozwoju, będziemy mogli cieszyć się bogactwem zdrowych roślin, stanowiących źródło obfitych plonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *