kukurydza

Kukurydza to jeden ze składników, który warto włączyć do swojej codziennej diety w postaci przekąsek, dodatku do ciast, pieczywa, zup czy sałatek. Roślina ze względu na cenne substancje odżywcze pomaga zachować zdrowie oraz łagodzić liczne dolegliwości. Działa przeciwzapalnie, antyseptycznie, zwalcza bóle stawów, mięśni, głowy, reguluje ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi oraz stymuluje proces oczyszczania organizmu z toksyn. To także nieoceniona pomoc przy przeziębieniu lub grypie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że choć kukurydza dobrze adaptuje się do panujących warunków, wiele czynników może wpłynąć na jej rozwój. Aby uzyskać jak najlepszej jakości plony, warto zdecydować się zatem na nawożenie dolistne kukurydzy. Na czym polega ta metoda? Od jakich czynników będzie zależeć dobre przeprowadzenie oprysków?

Nawożenie dolistne kukurydzy – na czym polega?

Nawożenie dolistne kukurydzy to uzupełnienie nawożenia doglebowego, ponieważ pomaga w dostarczaniu składników pokarmowych, których brakuje w nawozach wieloskładnikowych. Jak przebiega proces? Najpierw określoną ilość preparatu miesza się z wodą, a następnie uzyskaną w ten sposób mieszankę wykorzystuje się do oprysku kukurydzy.

Nawożenie dolistne roślin powinno przeprowadzać się regularnie, uwzględniając przy tym panujące warunki pogodowe (temperatura, wilgotność powietrza) i porę dnia. Aby opryski kukurydzy były efektywne, temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza.

Skuteczne nawożenie dolistne kukurydzy – na co zwrócić uwagę?

Podczas nawożenia dolistnego kukurydzy, ważna jest nie tylko odpowiednia temperatura powietrza (powinna oscylować wokół 10-16 stopni Celsjusza), lecz także kilka innych czynników, dzięki którym rośliny będą mogły w prawidłowy sposób pobrać składniki pokarmowe. Są to między innymi:

  • właściwy odczyn gleby,
  • odpowiednia zawartość fosforu w glebie,
  • równomierny siew,
  • nawożenie doglebowe.

Aby opryski zostały przeprowadzone prawidłowo, nawóz musi dotrzeć do wnętrza rośliny oraz jak najdłużej znajdować się na jej powierzchni. Z tego względu nawożenie dolistne kukurydzy najlepiej wykonywać rano bądź wieczorem, jednak nie wtedy, gdy liście są wilgotne od rosy.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Przed opryskami kukurydzy, należy sprawdzić rozpuszczalność i mieszalność składników preparatu. W ten sposób uniknie się sytuacji zablokowania filtra opryskiwacza przez cząsteczki stałe, które nie uległy rozpuszczeniu.

Nawożenie dolistne kukurydzy – kiedy powinno się przeprowadzać?

Na nawożenie dolistne kukurydzy nie powinno się decydować dopiero wówczas, gdy zauważy się niedobór składników pokarmowych. Opryski należy przeprowadzać zapobiegawczo w celu uniknięcia ewentualnego pogorszenia jakości i kondycji plonów. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ bardzo często zbyt mała ilość niezbędnych do prawidłowego wzrostu rośliny składników nie jest dostrzegalna gołym okiem.

Czym objawia się niedobór niektórych składników?

  • magnez – jedną z pierwszych oznak za małej ilości magnezu jest pojawianie się na liściach białych pasów,
  • potas – główne objawy niedoboru potasu to zmiana zabarwienia liści kukurydzy (końcówek i brzegów), zniekształcenia, więdnięcie, a nawet obumarcie liści,
  • cynk – niedostateczna ilość cynku prowadzi do karłowacenia kukurydzy, opóźnionego kwitnienia, białych i jasnozielonych plam na młodszych liściach,
  • siarka – brak siarki może skutkować zahamowaniem wzrostu rośliny oraz pojawianiem się jasnych i czerwonych przebarwień na liściach.

Nawożenie dolistne kukurydzy – dlaczego warto?

Nawożenie dolistne kukurydzy to skuteczny sposób na uzupełnienie roślin w mikroelementy i makroelementy potrzebne do wzrostu, na przykład minerały, witaminy, aminokwasy. W tym celu zaleca się stosowanie specjalnych nawozów dolistnych, które są aplikowane bezpośrednio na liście. Nawóz zawierający w składzie krytyczne składniki pokarmowe gwarantuje nie tylko lepszą przyswajalność, lecz także poprawia kondycję kukurydzy, zwiększa wielkość plonu, przyspiesza wzrost i rozwój systemu korzeniowego. Warto nadmienić, że nawozy dolistne o wysokiej zawartości magnezu i siarki to rozwiązanie, które redukuje koszty związane ze stosowaniem dodatkowo siarczanu magnezu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *