buraki cukrowe

Burak to warzywo o szerokim zastosowaniu w kuchni. Jest podstawowym składnikiem soków, zup czy sałatek. Nic dziwnego, roślina jest bogata w cenne dla zdrowia związki, takie jak kwas foliowy, błonnik, witamina C, żelazo, przeciwutleniacze, dzięki czemu obniża wysokie ciśnienie krwi, wzmacnia odporność, zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie i dolegliwościom sercowo-krążeniowym. Buraki cukrowe to rośliny wymagające, o dużych potrzebach pokarmowych, dlatego w ich uprawie powinno uwzględnić się nawożenie dolistne.

Nawożenie dolistne buraków cukrowych – kiedy przeprowadzić?

Dolistne nawożenie buraków cukrowych powinno się rozpocząć od fazy 3-6 par liści właściwych, a kończąc najpóźniej do 10-14 dni po zwarciu rzędów. W zależności od składników pokarmowych, proces ten może nieznacznie się różnić. Warto zaznaczyć, że stosując nawóz dolistny dostarcza się roślinom potrzebne do wzrostu składniki – witaminy, minerały, aminokwasy. Oprysk buraków cukrowych ma również ogromne znaczenie w przypadku wystąpienia niedoborów pokarmowych. Dzięki nawożeniu dolistnemu można w niewielkim stopniu zmniejszyć negatywne skutki braku mikroelementów (np. boru, manganu, cynku) i makroelementów (np. siarki, magnezu).

Niedobory mikro- i makroelementów

Dzięki dolistnemu dokarmianiu buraków cukrowych można dostarczyć roślinom część niezbędnych makroelementów oraz najważniejszych mikroelementów, które są niezwykle ważne dla ich wzrostu i rozwoju.

Kluczowymi makroelementami dostarczanymi dolistnie poprzez nawożenie są siarka i magnez. Niedobór pierwszego pierwiastka objawia się żółknięciem blaszki liściowej, przy czym w pierwszej kolejności występuje on na młodszych liściach buraków cukrowych. Objawy zbyt małej ilości magnezu zbliżone są do niedoboru siarki, jednak żółte przebarwienia pojawiają się jedynie na starych liściach, z wyłączeniem nerwów, które pozostają zielone.

Niedobory mikroelementów – na jakich glebach występują?

Aby w sposób prawidłowy przeprowadzić nawożenie dolistne buraków cukrowych, warto mieć wiedzę na temat tego, gdzie i kiedy może zaistnieć problem braku poszczególnych mikroelementów. Niedobory mikroskładników, takich jak miedź, mangan, bor czy cynk występują najczęściej na glebach:

  • z warstwą zagęszczoną utrudniającą pobieranie potrzebnych składników przez rośliny,
  • naturalnie ubogich w mikroelementy,
  • o niewłaściwym odczynie (przyjmuje się, że pH powinno wahać się między 5,5 a 7,0),
  • suchych (brak wody w glebie zmniejsza ilość miedzi, boru, molibdenu czy manganu),
  • na których nie stosuje się nawozów naturalnych.

Nawożenie dolistne buraków cukrowych – o czym należy pamiętać?

Aby nawożenie dolistne było skuteczne, w momencie oprysku buraki cukrowe muszą być zdrowe i w dobrej kondycji. Bardzo ważna jest również temperatura preparatu opryskowego, ponieważ roślina nie jest odporna na szok termiczny. Temperatura cieczy powinna być zatem zbliżona do temperatury liści. Istotne są także warunki pogodowe w momencie dokarmiania dolistnego. Temperatura powietrza powinna wynosić od 10 do 20 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność powietrza powinna być większa niż 60%. Nawożenie dolistne buraków cukrowych najlepiej przeprowadzić rano lub wieczorem.

Nawóz do buraków

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nawozu do oprysków dolistnych? Przede wszystkim na:

  • rozpuszczalność nawozu w wodzie,
  • przyswajalność przez buraki,
  • zawartość w składzie poszczególnych mikro- i makroelementów.

Dobry nawóz do stosowania dolistnego będzie zawierał składniki pokarmowe potrzebne do uprawy buraka cukrowego. Przyspieszy wzrost roślin, zwiększy zawartość cukru, zniweluje niedobory, a także poprawi kondycję buraków.

Podsumowując, w związku z tym, że buraki cukrowe są roślinami o dużych potrzebach pokarmowych, ich uprawa powinna opierać się zarówno na nawożeniu doglebowym, jak i dokarmianiu dolistnym. Dzięki temu poprawi się jakość plonu, uzupełni brakujące składniki krytyczne oraz zintensyfikuje się wzrost roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *