pole kukurydzy

Aby rośliny mogły szybko wzrastać i się rozwijać, należy pamiętać o ich regularnej pielęgnacji. Nawadnianie i cykliczne nawożenie mają niebagatelny wpływ na jakość późniejszych plonów. Tradycyjne nawożenie doglebowe warto wzbogacić o nawożenie dolistne, które dostarcza roślinom niezbędnych do wzrostu makro- i mikroskładników. Na czym polega ten proces? Zachęcamy do lektury.

Nawożenie dolistne – jak przebiega?

Nawożenie dolistne jest jednym z najlepszych sposobów na uzupełnianie niedoborów składników pokarmowych w roślinach. Nawozy dolistne stosowane są bezpośrednio na liście oraz na łodygi roślin. Sprzedawane są one zazwyczaj formie proszku, granulatu lub też płynu. Aby sporządzić odpowiedni preparat, którym będzie można spryskać roślinę, należy odmierzyć odpowiednią ilość produktu, podaną przez producenta na opakowaniu, a następnie wymieszać go z wodą.

Opryski należy przeprowadzać podczas sprzyjających warunków pogodowych. Najrozsądniej jest wykonywać nawożenie dolistne na wiosnę, ponieważ na zewnątrz panuje przyjemna atmosfera, temperatura powietrza wynosi w tym okresie poniżej 20 0 C. Opryski najrozsądniej jest zaplanować na rano lub wieczór, gdy wilgotność powietrza wynosi około 60-80 % oraz słońce nie jest w zenicie. Wtedy preparat będzie mógł swobodnie wniknąć w głąb struktury łodyg i liści.

Nawożenia dolistnego nie przeprowadza się natomiast przed spodziewanymi deszczami, by preparat nie został zmyty z roślin. Ciecz powinna mieć mniej więcej 12 0 C, można też zdecydować się na dodanie do niej adiuwantów, które będą poprawiać wchłanianie składników odżywczych.

Nawożenie dolistne jako zabieg uzupełniający

Warto pamiętać, że chcąc cieszyć się z obfitych plonów, nie należy zapominać o nawożeniu doglebowym, które świetnie odżywia cały system korzeniowy. Opryski liści powinny stanowić uzupełnienie procesu nawożenia. Dostarczają one roślinie niezbędnych mikroelementów, np. wapnia, magnezu, aminokwasów, które przyspieszają jej rozwój. Czynność ta jest istotna zwłaszcza u młodych roślin w okresie ich wegetacji. Przedłużające się w naszym kraju susze oraz niska wilgotność utrudniają im wzrost. Dlatego tak ważne jest dostarczenie im odpowiednich składników odżywczych.

Opryski roślin – o czym należy pamiętać?

Podczas oprysków należy zastosować się do instrukcji producenta. Warto jednak pamiętać też o kilku innych zasadach:

  • roślin nie należy nawozić dolistnie podczas mocnego nasłonecznienia. Promienie UV mogłyby doprowadzić do ich uszkodzenia,
  • najlepiej jest używać opryskiwaczy z drobną kroplą, aby produkt mógł równomiernie się rozprowadzić,
  • nawóz dolistny musi być odpowiednio rozpuszczony w wodzie,
  • ważny jest dobór produktu. Nawozy należy nabywać u sprawdzonych dostawców.

Nawożenie dolistne roślin jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który stanowi uzupełnienie nawożenia doglebowego. Polega na spryskiwaniu liści oraz łodyg roślin specjalnym roztworem przygotowanym z rozpuszczonego nawozu w wodzie. Aby preparat mógł prawidłowo zadziałać, należy pilnować pory oprysków. Najrozsądniej jest zdecydować się na nie wiosną, o poranku lub wieczorem. Nawożenie dolistne dostarcza roślinie mikro- i makroskładników, niezbędnych do wzrostu i rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *