kiedy-i-jak-nawozic-dolistnie-drzewa-owocowe

Otrzymanie zdrowych i obfitych plonów z drzew owocowych można wspierać dzięki stosowaniu dolistnych nawozów. To prosta i precyzyjna metoda, która pozwala dostarczać roślinom niezbędne składniki odżywcze bezpośrednio przez liście. Dowiedz się, kiedy i jak prawidłowo nawozić dolistnie drzewa owocowe, by cieszyć się zdrowymi roślinami oraz owocnymi zbiorami.

Po co stosuje się nawozy dolistne?

Nawozy dolistne to specjalistyczne preparaty aplikowane bezpośrednio na liście roślin. W przypadku drzew owocowych, nawozy dolistne umożliwiają szybką absorpcję składników odżywczych. Stosowanie preparatów może pomóc w polepszeniu kondycji drzew owocowych, zwiększeniu plonów oraz poprawieniu jakości owoców poprzez dostarczenie mikro- i makroelementów, szczególnie w przypadku niedoborów pokarmowych.

Kiedy nawozić drzewa owocowe dolistnie?

Najlepszy moment na nawożenie dolistnie w przypadku drzew owocowych to:

  • wczesna wiosna, przed rozpoczęciem kwitnienia

Składniki odżywcze dostarczone liściom w tym czasie mogą wspomóc proces tworzenia pąków kwiatowych i owoców.

  • czas po zakończeniu kwitnienia

Dobrym momentem na nawożenie jest czas przekształcania pąków kwiatowych w młode owoce.

  • faza wzrostu i rozwijania się owoców

To okres intensywnego zapotrzebowania roślin na składniki odżywcze. Stosowanie nawozów dolistnych w tym czasie będzie szczególnie korzystne.

  • przed okresem jesienno-zimowym

Jesienią, jeszcze zanim liście zaczną opadać z drzew, warto zastosować nawozy dolistne. W ten sposób drzewa wzbogacą swoje zasoby przed okresem zimowania.

  • w okresach stresu

Stosowanie nawozów dolistnych może być korzystne, gdy drzewa owocowe są narażone na stres, np. związany z suszą, chorobami lub szkodnikami.

Należy unikać nawożenia w gorące, słoneczne dni – dzięki temu nie dojdzie do poparzenia liści. Najlepsze efekty uzyskuje się wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, kiedy słońce nie jest zbyt intensywne

Istotne jest także nawożenie w odpowiednim dla danej rośliny czasie – mikroelementy z nawozu podanego zbyt późno mogą być źle przyswajalne.

Jak nawozić drzewa owocowe dolistnie?

Nawożenie drzew owocowych będzie skuteczne i bezpieczne dla roślin, gdy zastosujesz się do kilku zasad.

  1. Wybierz odpowiedni nawóz

Wybór nawozu zależy od gatunku i potrzeb drzewa oraz fazy jego rozwoju. Warto stosować nawozy zawierające mikroelementy kluczowe do prawidłowego rozwoju roślin, m.in. żelazo, miedź, cynk.

  1. Przygotuj roztwór nawozu

Rozcieńcz nawóz zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Należy zachować ostrożność, nie przekraczając zalecanych dawek, ponieważ nadmiar substancji odżywczych może prowadzić do spalenia liści lub złego wiązania mikroelementów przez rośliny.

  1. Spryskaj rośliny nawozem

Równomiernie rozpyl nawóz na powierzchni liści, np. przy użyciu spryskiwacza lub atomizera.

  1. Stosuj nawozy regularnie i w odpowiednim czasie

Nawożenie dolistne warto powtarzać co około 2 – 4 tygodnie, szczególnie w okresie intensywnego wzrostu i owocowania drzew owocowych.

  1. Sprawdzaj stan roślin po nawożeniu

Obserwuj reakcję drzew owocowych na nawożenie. Jeśli liście nabierają zdrowszego wyglądu, a plony są bardziej obfite, to znak, że nawożenie przynosi rezultaty.

Podsumowanie

Nawożenie dolistne jest skutecznym sposobem dostarczania drzewom owocowym niezbędnych składników odżywczych. Istotny jest wybór nawozu dopasowanego do gatunku i fazy wzrostu roślin oraz odpowiednie dawkowanie preparatu. Regularne nawożenie dostarczy drzewom składniki niezbędne do rozwoju, a to z kolei zagwarantuje zdrowy wygląd roślin oraz udane zbiory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *