pole kukurydzy

Nawożenie roślin to jeden z najważniejszych zabiegów niezbędnych do prawidłowego rozwoju i wzrostu zbóż, owoców czy warzyw. Poprzez dokarmianie dolistne można dostarczyć roślinom potrzebne składniki odżywcze (witaminy, minerały, aminokwasy), których niedobory mogą prowadzić do zmian zabarwienia liści, opóźnionego kwitnienia, karłowacenia bądź zahamowania wzrostu. Kiedy należy stosować nawozy dolistne?

Dokarmianie dolistne roślin – na czym polega?

Nawożenie dolistne wykonuje się w formie oprysku roślin. Przed przystąpieniem do zabiegu należy przygotować wodę, z którą następnie dokładnie miesza się odpowiednią ilość preparatu. Środek należy odmierzyć zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi na opakowaniu. Gotową mieszankę należy rozprowadzić na powierzchni liści.

Nawożenie dolistne roślin – zalety

Dokarmianie dolistne to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, który jest uzupełnieniem nawożenia doglebowego. Samo stosowanie preparatów doglebowych bardzo często nie wystarcza. Niski poziom wilgotności i susze sprawiają, że rośliny nie są w stanie prawidłowo się rozwijać i wzrastać, przez co plony nie są najwyższej jakości.

Regularnie wykonywane nawożenie dolistne ma szczególne znaczenie dla wegetacji roślin. To doskonały sposób, aby odżywić rośliny oraz uzupełnić niedobory składników pokarmowych (na przykład miedzi, żelaza czy magnezu). Dolistne dokarmianie nie tylko leczy choroby spowodowane brakiem określonych mikro- i makroelementów, lecz także zapobiega ich powstawaniu, dzięki prewencyjnemu zastosowaniu. Dlaczego nawożenie dolistne powinno być stosowane nie tylko w sytuacji zaobserwowania niedoboru składników pokarmowych? Ponieważ części braków nie da się dostrzec gołym okiem w trakcie rozwoju rośliny, a samo podłoże zmiany ich wyglądu jest trudne do zidentyfikowania ze względu na podobne objawy w przypadku różnych niedoborów.

Wysoka zawartość składników krytycznych w nawozach dolistnych skutecznie niweluje ich braki w roślinie. Ponadto dokarmianie dolistne poprawa jakość plonu, stymuluje rozwój systemu korzeniowego, a także zwiększa odporność roślin na suszę czy warunki stresowe.

Nawożenie dolistne roślin – kiedy stosować?

Zastanawiasz się na kiedy zaplanować nawożenie dolistne? Opryski najlepiej wykonać w okresie wiosennym, w ciepły (temperatura w przedziale 15-20 stopni Celsjusza), bezwietrzny dzień, w godzinach porannych, gdy wilgotność powietrza nadal jest dosyć wysoka. To właśnie w takich warunkach preparat wchłania się najlepiej, dzięki czemu nawożenie jest najbardziej efektywne.

W zależności od zastosowanego nawozu dolistnego i rodzaju uprawy, termin wykonywania oprysków może się nieznacznie różnić. W przypadku uniwersalnego nawozu mikroelementowego Active dokarmianie dolistne przeprowadza się:

  • zboże – jesienią w fazie krzewienia, wiosną na początku wegetacji oraz w fazie strzelania w źdźbło,
  • warzywa – faza trzech dobrze wyrośniętych liści, 2 opryski co 10-14 dni,
  • drzewa owocowe – przed i po kwitnieniu,
  • rzepak – jesienią w fazie tworzenia rozety, wiosną na początku wegetacji oraz 10-14 dni później,
  • ziemniak – faza zawierania międzyrzędzi i przed kwitnieniem,
  • kukurydza – faza 6-10 dojrzałych liści i 10-14 dni później,
  • burak cukrowy – faza 6-8 liści oraz 10-14 dni później.

Dolistne dokarmianie roślin – na co zwrócić uwagę?

Aby dolistne nawożenie roślin było skuteczne, należy zwrócić uwagę na odpowiednie warunki pogodowe, takie jak temperatura czy wilgotność powietrza. Przed opryskami, rośliny powinny być podlane. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ zwiędnięte liście nie będą w stanie pobrać składników odżywczych. Ponadto nawóz trzeba rozpuścić dokładnie w wodzie, aby wszystkie mineralne składniki pokarmowe mogły w takim samym stopniu dotrzeć do rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *